Krochmal – usztywnianie robótek

O krochmalu słów kilka… Cudowny środek do napinania i utrwalania robótek. Jednak co to takiego??

Jest to płyn, który powstaje ze zmieszania skrobi roślinnej, zazwyczaj ziemniaczanej i wody. Tak powstała substancja po wcześniejszym zagotowaniu świetnie nadaje się do usztywniania serwetek czy firanek.

Obecnie na rynku jest wiele krochmali, które zapewne są Wam dobrze znane. Ja opiszę tu domowe „babcine” sposoby na usztywnianie szydełkowych robótek. Nie dość, że są one tańsze to często o wiele mocniejsze niż te sklepowe.  Nie będę pisać, który rodzaj jest najlepszy, bo każdy powinien znaleźć moim zdaniem najlepszą dla siebie metodę usztywniania prac.

Przejdźmy do konkretów:

  • KROCHMAL Z MĄKI ZIEMNIACZANEJ

Chyba najbardziej znany. Wygląda podobnie jak kisiel i jest podobny w przygotowaniu. Ilość trzeba dostosować do wielkości robótki, ale przyjmijmy zasadę, że na połowę szklanki wody przypadają 2 łyżki mąki ziemniaczanej. Całość dokładnie mieszamy, wlewamy do ok 0,5 l wrzącej wody i ciągle mieszając czekamy aż krochmal zgęstnieje, po czym zestawiamy go z ognia.

Suche serwetki zanurzamy w ciepłym krochmalu. Mokre należy wyprasować albo naciągnąć.

Ważne:
* Stężenie krochmalu regulujemy ilością wody
* Im gęstszy krochmal tym mocniejsze utrwalenie robótki

 

  • USZTYWNIANIE KLEJEM WIKOL

Uzyskamy trwałe i mocne usztywnienie robótki. Klej mieszamy w stosunku 1:1 z wodą. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy robótkę, dobrze odciskamy i formujemy naszą pracę

 

  • USZTYWNIANIE NA CUKIER

Podobnie jak z klejem proporcje cukru i wody są 1:1. Cukier rozpuszczamy w gorącej wodzie. do takiego roztworu (powinien być ciepły) wkładamy robótkę dobrze odciskamy i formujemy naszą pracę. Można to samo zrobić w zimnej wodzie, jednak w ciepłej są lepsze efekty. Po wyschnięciu nic się nie klei jakby się mogło wcześniej wydawać, a praca jest świetnie usztywniona.

Usztywnianie na cukier świetnie sprawdza się przy wykonywaniu aniołów, motyli, koszyczków czy wielkanocnych jajek.

  • LAKIER DO WŁOSÓW

Co tu dużo pisać, można użyć go, kiedy się spieszymy albo potrzebujemy niezbyt mocnego utrwalenia. Podobne efekty da krochmal w sprayu dostępny s sklepach

 

A Wy czym usztywniacie swoje robótki?

Print Friendly

Komentarze

  1. […] Warto pamiętać o odpowiednim usztywnieniu robótki:) http://szydelkowyswiat.pl/krochmal-usztywnianie-robotek/ […]

Dodaj komentarz